Prostředí PSP3 na počítači s 64 bitovým OS Windows

Prostředí PSP3 na počítači s 64 bitovým OS Windows

Příspěvekod novotny » pon 11. črc 2011 16:32:59

Na počítačích s 64 bitovým operačním systémem Windows je pro provozování prostředí PSP3 nutné využít program, který Vám umožní spouštět DOS aplikace (např. námi vyzkoušený program DOSBox). V programu DOSBox je nutné pro správnou funkčnost prostředí PSP3 na počítači s 64 bitovým operačním systémem Windows správně nastavit parametry. Pro nastavení parametrů je ve složce s programem DOSBox soubor dosbox.conf, což je konfigurační soubor aplikace. V něm jsou nejrůznější nastavení programu DOSBox. V příloze tohoto vlákna je soubor dosbox.conf, kde jsou již nastaveny parametry pro korektní spuštění prostředí PSP3. Tímto souborem nahraďte původní konfigurační soubor aplikace.

Samotné spuštění prostředí PSP3 je možno provést několika způsoby.

1) Použitím dosových příkazů
Jelikož ne každý z vás se někdy setkal s DOSem a příkazy, které se pro jeho ovládání používají, uvedu zde ty, které využijeme pro spuštění prostředí PSP3.
• dir - slouží k zobrazení obsahu složky.
• cd - slouží k vstupu do jiné než aktuální složky (jedná se o zkratku pro "change directory" - změnit adresář)
• V případě, že chceme spustit nějaký *.exe či *.bat soubor, který je obsažen v aktuálním adresáři, tak postačí napsat jeho jméno, např. "PSP3.exe" (bez uvozovek).
• exit - ukončuje aplikaci (stejná funkce jako křížek v pravém horním rohu okna).
• Mount - slouží k přimountování adresáře k fiktivnímu diskovému oddílu. DOSBox totiž nezná diskové oddíly a tak, abychom k nim mohli přistupovat, musíte si je nejdříve vytvořit.
Příklad:
Pro správné spuštění se předpokládá umístění prostředí PSP3 na disku "C:\PSP3" a programu DOSBox na disku "C:\DOSBox". Nyní spustíme program DOSBox (DOSBox.exe).
1. Nejprve vložíme příkaz "mount c .." (bez uvozovek) a stiskneme Enter
2. dále vložíme příkaz "c:" (bez uvozovek) a stiskneme Enter
3. dále vložíme příkaz "cd PSP3" (bez uvozovek) a stiskneme Enter
4. dále vložíme příkaz "cd BIN" (bez uvozovek) a stiskneme Enter
5. nakonec vložíme příkaz "PSP3.exe" (bez uvozovek) a stiskneme Enter
6. Tím dojde ke spuštění prostředí PSP3.

2) Použití sekce [autoexec] v konfiguračním souboru DOSBoxu
Abychom nemuseli při každém spuštění nastavovat cestu k adresáři s prostředím PSP3, umožňuje program DOSBox nastavit příkazy, které se provedou po spuštění aplikace. K tomuto slouží sekce [autoexec] v konfiguračním souboru DOSBoxu.
Za předpokladu, že umístění prostředí PSP3 je na disku "C:\PSP3" a programu DOSBox na disku "C:\DOSBox" bude sekce [autoexec] nadefinovaná takto:

Kód: Vybrat vše
[autoexec]
mount c ..
c:
cd PSP3
cd BIN
psp3.exe

Konfigurační soubor i s výše nadefinovanou sekcí [autoexec] je v příloze tohoto vlákna. Pro spuštění prostředí PSP3 postačí nahradit původní konfigurační soubor tímto souborem.

3) Pro spuštění prostředí PSP3 postačí spustit soubor "_psp3.bat"
Prostřednictvím následujícího odkazu si stáhnete prostředí PSP3, program DOSBox a již nastavený konfigurační soubor. Pro spuštění prostředí PSP3 Vám poté postačí pouze spustit soubor "_psp3.bat" v adresáři "work".
http://imp.amit.cz/www/forum/psp3_win-64.zip

Závěrem bych rád informoval, že na počítači s 64 bitovým operačním systémem lze použít prostředí PSP3 nejvýše verze 3.55.
Přílohy
dosbox_conf.zip
Konfigurační soubor s nadefinovanou sekcí autoexec
(4.08 KiB) 810 krát
Novotný Michal
AMiT spol. s.r.o.
novotny

Re: Prostředí PSP3 na počítači s 64 bitovým OS Windows

Příspěvekod jarda » úte 12. črc 2011 8:46:26

Závěrem bych rád informoval, že na počítači s 64 bitovým operačním systémem lze použít prostředí PSP3 nejvýše verze 3.55.

Mám tomu rozumět, že aktuální verze 3.57 už nejde? Prosím o upřesnění jestli nižší nebo vyšší verze nejdou. Díky.
Jarda Valter
jarda

Příspěvekod novotny » úte 12. črc 2011 14:49:19

Ano, aktuální verzi PSP3.57 již nelze použít v 64bitovém operačním systému Windows. Lze tedy použít PSP3 verze 3.55 a nižší. Rád bych uvedl, že obecně podpora dosových aplikací v 64bitovém operačním systému Windows je již poměrně malá. I z tohoto důvodu je podpora PSP3 omezena do verze PSP3.55.
Novotný Michal
AMiT spol. s.r.o.
novotny

Příspěvekod novotny » úte 05. led 2016 14:08:26

Rád bych doplnil omezení k možnosti použití PSP3 v 64bitovém operačním systému Windows dle výše uvedených postupů.
- Nelze provést generaci aplikace pro řídicí systémy s označením "S" (např. AMiRiS99S, apod.).
Novotný Michal
AMiT spol. s.r.o.
novotny

Příspěvekod ffousek » čtv 02. lis 2017 11:20:31

Potřeboval jsem pro servis na poměrně dávno instalovaném AMiRiSu99 rozchodit PSP3. Protože se mi nedařilo dle mých představ, chci se zde o svou zkušenost podělit, aby se případný zájemce o totéž nevydával stejnými slepými uličkami.
  • Možnost instalace do DOSBoxu jsem zavrhl z důvodu, že v něm nelze rozchodit COM a omezení max. verze PSP3 na 3.55.
  • První pokus jsem provedl instalací WinXP do virtuálu (VMware Player).
    Vše tady funguje relativně nejlépe (v DOSovém okně funguje myš, při pokusu o zavření okna je zobrazeno upozornění, funguje zobrazení diakritiky vč. klávesnice). Bohužel ale není plně funkční COM (zavedení NOS proběhne relativně v pořádku, zavedení aplikace ale trvá příšerně dlouho a hlavně asi ve 2/3 mi skončilo chybou). Kdo ale pro zavedení aplikace a práci s proměnnými využije ViewDet, mohl by být s tímto řešením spokojený.
  • Po konzultaci s p. Novotným jsem jako nejlepší variantu vyhodnotil instalaci PSP3 do 32b OS, který nainstaluji na virtuální HDD mnou nyní používaného notebooku s Win10.
    Při realizaci této varianty jsem ale narazil na neočekávanou vlastnost "mého" notebooku (ASUS): odmítá instalaci 32b OS. Dokonce při postupu dle https://www.lukasberan.cz/2013/08/jak-na-vhd-boot/ došlo k poškození zavaděče OS, který jsem pak horko-těžko opravoval (přitom tento postup pro 64b OS fungoval na stejném PC naprosto spolehlivě). Kdyby tedy někdo chtěl postupovat takto, ať si ověří, jestli jeho PC dovoluje instalaci 32b OS. Instalace do Win10 32b má ještě další nedostatky: v okně nefunguje myš a česká klávesnice. Pokud si dobře pamatuji, obdobně se DOSové okno chová ve všech OS počínaje Win2000 s výjimkou XP.
    Při dalším pátrání po příčině nemožnosti instalace OS 32b jsem našel vysvětlení v omezeních UEFI/GPT (více zde). Mělo by tedy stačit povolení CSM v BIOS/UEFI.
Rozchodit tedy PSP3 na novém stroji není jen tak. Já jsem na to prozatím rezignoval a pro uvedený servis oživil starý notebook s iXPéčky a COM portem, který naštěstí pořád mám k dispozici.
ffousek

Zpět na Obecné