AMiTsys Expert 2011

Diskuse a rady ke konkrétním problémům při řešení soutěžních prací

AMiTsys Expert 2011

Příspěvekod kasik » úte 10. kvě 2011 8:58:15

Letos se do soutěže přihlásilo 13 prací na volné téma a 1 meteostanice. Od konce minulého týdne členové hodnotitelské komise studují jednotlivé práce, do konce tohoto týdne "snad" budeme znát vítěze.
Včera jsem strávil celé odpoledne a večer pročítáním prací, s pobavením sledoval demonstrační videa a fotografie. Některé prezentace a nápady jsou opravdu skvělé... Mám své favority, rozhodnout ale mezi nimi o jednotlivém pořadí je těžké, spoléhám na hlasy kolegů z komise.
Petr Kašík
AMiT, spol. s r.o. - marketing
kasik

AMiTsys Expert 2011 – všeobecné připomínky

Příspěvekod jarda » čtv 12. kvě 2011 20:41:53

V tomto roce jsem se opět zúčastnil hodnocení soutěžních prací. Protože jsem měl srovnání s loňským kolem, tak mě potěšilo, že loňské připomínky padly na úrodnou půdu a většina prácí má vzestupnou tendenci kvality. Jak to tak u mě bývá, tak mě napadlo plno připomínek, ale to je asi už profesní deformace. Jak stoupá kvalita některých prací, tak se podle mého pomyslně rozevírají nůžky mezi kvalitními školami a těmi zbývajícími. Je to můj subjektivní názor, ale možná by stálo zato se podívat na vítězné práce z předchozích ročníků a zhodnotit, do které kategorie patříte. Zároveň bych i letos dal pár rad k dobru.

• Poruchová signalizace; důležité DI. U důležitých prvků regulace a zejména poruchové signalizace je důležité, aby se zařízení odstavilo při jakékoli nevhodné situaci. To znamená, že tyto prvky připojujeme přes ROZPÍNACÍ KONTAKT. Poté při vypadnutí ovládacího napětí (pojistka, jistič), při přerušení kabelu i při mechanickém poškození snímače dojde rozpojení obvodu, vyhlášení poruchy a odstavení navázané technologie. Při použití spínacího kontaktu, takovéto stavy nejsou ošetřeny a na příklad u STOP tlačítka je to dost hrubý nedostatek.

• Modul DayPlan. Toto je modul na realizaci časového programu. Použití tohoto modulu je jednoduché a efektivní. Nevidím jediný důvod vymýšlet už vymyšlené a připravené. Pokud někdo tento modul nezaregistroval, tak ať si doplní tuto zásadní mezeru.

• Uživatelské rozhraní – LCD. Praxe mě naučila, že nejdůležitější na SW je uživatelské rozhraní a návod. Pokud obsluha neporozumí ovládání nebo není možná změna vstupních (uživatelských) parametrů, tak může být vlastní regulace sebekvalitnější, výsledek je, že zařízení je pro obsluhu nefunkční. Pokud je vstřícné uživatelské rozhraní, tak i drobné nefunkčnosti vám u zákazníka projdou. Toto jsem zmiňoval už v předchozím roce a pořád u některých projektů není kvalita uživatelského rozhraní na takové úrovni, aby splňovala alespoň požadované minimum. Zamyslete se nad tím, jestli byste byli s tím spokojeni u sebe doma a porovnejte to např. s ovládáním menu televize. Myslím, že to stojí za úvahu. Též pokud v programu použijete konstanty, tak je uživatel ani programátor nemůže změnit (jen přehráním programu), což je hodně nepraktické a někdy úplně scestné.

• Bezpečnost. Při tvoření modelu i SW se zamyslete nad tím, co se může stát v běžném životě. V hlavě si zvětšete model do reálné velikosti a představte si „blondýnu“ a co vám s tím asi provede. Zjistíte, že je potřeba dodatečně vyřešit plno zabezpečovacích prvků.

• Projekt nemusí být na jeden školní rok. V minulém roce se přihlásil jeden človíček s hezkým projektem, který byl i následně oceněn. V letošním kole projekt přepracoval, rozšířil a doplnil. Skoro by nechalo říci, že ho dotáhl skoro k dokonalosti. Byl jsem velmi potěšen jeho snahou, šikovností a zápalem pro věc a proto je mým velkým favoritem. Tímto chci říci, že je možno pokračovat (ale zásadně vylepšit) v už předkládaném projektu a je to určitě lepší než více projektů nedotažených dokonce.

• Struktura projektu. Jak již jsem v úvodu napsal, než začnete tvořit svůj projekt, je dobré se podívat na některou práci z předešlého ročníku a inspirovat se např. http://www.amit.cz/cz/amitsys_junior/do ... 2010-1.pdf. Co by měl asi váš projekt obsahovat?
1) Popis projektu ve formátu pdf. Nemusí to být dlouhé (kvantita nenahrazuje kvalitu), ale mělo by se to přímo týkat projektu (popisovat prostředí DetStudia je opravdu k ničemu, to každý, kdo to bude číst, zná). Z mého pohledu jsou nejcennější projekty, které ukazují vybranou problematiku z jiného úhlu než je pro danou věc typické a úlohy kde je použitý nestandardní přístup, řešení nebo postup. Poté se mohou i ostatní inspirovat tímto řešením a v podstatě o tom tato soutěž je. Pokud jste to nezaregistrovali, tak na stránkách soutěže jsou vybrané soutěžní projekty (http://www.amit.cz/cz/amitsys_junior/amitsys_expert.htm).
2) Program v DetStudiu. Soutěž se týká programování řídicích systémů AMiT a proto je toto základní a nejdůležitější část projektu a z tohoto důvodu ji věnujte nejvíce času.
3) Fotodokumentace. Abychom mohli zhodnotit, i mechanické provedení je důležité dodat fotky, případně u složitějších projektů video. Též stačí začlenit fotky do popisu pdf. Je určitě podnětné sledovat postup prací na projektu i vidět dokončený projekt v celém lesku :-).
4) Případně další dokumentace potřebná pro pochopení projektu, případně další použitý sw.

• Mechanická montáž. Je sice fakt, že já spíše hodnotím SW část a ostatní věci jen dotvářejí obrázek o projektu a většinou rozhodnou o pořadí u projektů stejné SW kvality, ale pokud se rozhodnete něco tvořit, tak je lepší udělat jen část projektu kvalitně než celý projekt odbít. Fotky celého, ale montážně odbitého projektu vám spíše přitíží, než pomohou.

Toto jsou věci, které mě napadli při hodnocení letošního ročníku a berte je proto jen jako vodítko pro další vaše snažení (ostatní členové komise mohou mít jiný názor). Velmi mě potěšilo, že se k soutěži přidaly nové školy a je tudíž možnost sledovat úroveň škol v celorepublikovém měřítku. Zároveň chci povzbudit školy, které letos nedodaly žádný projekt v jejich snažení a poprosit je o účast v dalším ročníku.

Všem přeji hodně úspěchů v osobním i profesním životě a těším se na Vás v dalším kole.

Jaroslav Valter
Jarda Valter
jarda

Re: AMiTsys Expert 2011

Příspěvekod kasik » pát 13. kvě 2011 23:09:38

Konečně se nám sešly všechny výsledky hodnotitelů! Bohužel se mi nepodařilo umístit konečné pořadí na naše webové stránky přes den a proto tak učiním na tomto místě právě teď (alespoň ve stručnosti). Kdo sleduje naše fórum, má informace jako první...

Byl jsem poměrně překvapen velkou shodou hodnotitelů v názoru na první tři místa. Tady jsou:
1. místo - Technické zabezpečení a řízení tunelu - Marek Partika (SPŠE Brno)
2. místo - Automatický parkovací systém - Vít Pořízek (VOŠ a SPŠ Šumperk)
3. místo - Model inteligentního domu - Dominik Hungr, Pavel Roček (SPŠE Brno)

Velmi se líbil i projekt meteostanice realizovaný na SPŠE Brno. Bohužel byl v této kategorii jediný a tak obdrží zvláštní cenu... i finanční ;)

Detailní zprávu s výsledky včetně odměn a informaci o udělení certifikátů programátora řídicích systémů AMiT si můžete přečíst v pondělí na webových stránkách AMiTu.

Určitě není náhoda, že letos velmi výrazně uspěla brněnská průmyslovka. Myslím, že je to jen logický důsledek soustavné práce v kroužku automatizace na této škole. Proto bych rád touto cestou pogratuloval všem členům kroužku, jeho vedoucímu a hlavně vedení školy, že dalo takové činnosti prostor.

Budu rád, pokud členové komise v této diskusi popíší své poznatky z letošní soutěže a případně dají pár dobrých rad do dalšího ročníku podobně, jako to udělal Jaroslav Valter.
Petr Kašík
kasik

Příspěvekod kasik » pát 20. kvě 2011 13:02:01

Na stránkách AMiTu jsou nyní k nahlédnutí texty soutěžních prací, které letos v AMiTsys Expertu uspěly.
http://www.amit.cz/cz/amitsys_junior/amitsys_expert.htm#prace
Můžete tedy srovnávat a vzít si inspiraci třeba pro příští ročník. Uvedená PDF jsou ale jen část předložených prezentací. Většinou je přiložena i bohatá fotogalerie případně videa. Pokud budou některá z videí dostupná např. na YouTube, dejte vědět, rádi odkážeme (výzva autorům prací).

Rád bych upozornil na letošního vítěze, který uspěl už v loňském roce (3. místo) s prací prakticky na stejné téma. Na první pohled by se mohlo zdát, že to měl jednoduché a že jenom oprášil starou věc a trochu vylepšil. OMYL! Sami srovnejte a berte jako pěknou ukázku, že lze na stejné téma pracovat třeba i dva roky. Vždy je ale potřeba v nové práci popsat, kde starý projekt skončil a co nového bylo vytvořeno. V tomto případě to ale bylo poměrně jednoduché, práce je prakticky celá nová...
Mimochodem, vítězná práce AMiTsys Expertu se umístila na 2. místě v krajském kole SOČ, více na stránkách kroužku automatizace SPŠE Brno http://amit.spsebr.cz/?page=projekty&projekt=1296143738

Líbí se vám letošní vítězné práce?
Petr Kašík
kasik

Příspěvekod partikam » ned 22. kvě 2011 19:40:38

Odkaz na videodokumentaci je již na mém profilu: http://amit.spsebr.cz/index.php?page=projekty&projekt=1296143738
partikam

Zpět na AMiTsys Expert